  • Hybrid PA-360MKII PA Amplifier
Hybrid PA-360MKII PA Amplifier
Description Power Amplifier – Series Public Broadcasting 6 MIC inputs, one has a priority function 3 LINE input 2-band EQ Digital effect processor Built-in MP3 has USB, FM, Bluetooth There are 8 ~ 160, 70V, 100V three output modes, and 1 LINE output This series amplifier output power are 240W – 600W Compare with the analog amplifier, the same level Class- D amplifier can be more portable, which loses 60% weight, and reduces energy consumption for 40% at the same time. And this series has over-temperature protection, over-voltage protection, over-current protection, short circuit protection, input signal limit, output current over current limit, and other perfect protection Rated output power: 360W Output: 3 output modes: *4~16Ω or 8~16Ω, *70V and *100V 2-band EQ: 100Hz, 10KHz  /- 15dB Response Frequency: 60Hz~16KHz /- 1dB/-3dB THD (1KHz):  ≤ 0.5% S/N Ratio Mic1~3:  <-108dB S/N Ratio Line1~3:  <-88dB Inputs Mic1~3: -50dB 600ohms unbalanced Inputs Line1~3: -10dB 10Kohms unbalanced Power supply: 220-240Vac, 50-60Hz NOTE: 4~16Ω/8 ~ 16Ω output is for monitor speaker, when the impendance is 4Ω/8Ω, the max output power is 70% of the nominal power. 4~16Ω output is used for auxiliary, the index may not correspond with the above-mentioned.